4 Czynniki sukcesu i porażki nowej firmy

Rozważając rozpoczęcie nowej firmy, projektu czy inwestycji, bardzo często mocno wierzymy, iż uda nam się nim dobrze zarządzać a tym samym jeszcze mocniej wierzymy w sukces nasz i naszego biznesu. Jeżeli posiadamy wystarczające pokłady odwagi – decydujemy się w nie wejść. Wchodzimy. Prowadzimy. Koncepcja legła w gruzach. 

Mieliśmy rozpisany model biznesowy, strategię, określiliśmy główne obszary funkcjonowania jednak nie przewidzieliśmy wszystkiego. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, a żaden biznes nie jest w 100% przewidywalny. Natomiast, czy aby na pewno określiliśmy kluczowe obszary potrzebne nam do realizacji strategii danej inwestycji?

Jeżeli chcesz rozpocząć przedsięwzięcie inwestycyjne potrzebujesz 4 kluczowych zdolności, aby Twój biznes okazał się sukcesem:


1. Wiedza

Wiedza to nic innego jak wszystkie kluczowe umiejętności, informacje, zdolności jakie posiadasz Ty i Twoja firma (jeżeli jako firma chcesz inwestować) związane z rdzeniem funkcjonowania przedsięwzięcia. Mogą to być Twoje umiejętności, wieloletnie doświadczenie, relacje biznesowe, relacje nieformalne, know-how, czy nawet strategie, plany, zdolność długoterminowego lub analitycznego myślenia. Wiedza to również dostęp do dostawców, którzy mogą Ci zaoferować coś taniej lub chociażby po cenach rynkowych.


2. Kapitał

Źródło finansowania Twojej inwestycji, jeżeli wymaga ona nakładów w postaci pieniędzy. To wszystkie środki, które są niezbędne do realizacji strategii – czyli zakupy zasobów, koszty prowadzenia inwestycji, koszty pośrednie i bezpośrednie, oszacowane w czasie wydatki, a przy wariancie negatywnym czas, przez który możesz sobie pozwolić na nie generowanie zysków.


3. Kluczowy zasób

Jeżeli akurat posiadasz teren w Arabii Saudyjskiej, na którym jest ropa to … chciałbym Cię poznać. Natomiast jeżeli chodzi o świat realny – kluczowy zasób to nic innego jak najistotniejsza część Twojego biznesu – możesz to być Ty (człowiek i jego kompetencje to nic innego jak kapitał intelektualny, inaczej zasób wiedzy), może to być maszyna, system informatyczny, może to nawet być określony know-how czy patent, może to być własny budynek, teren, czy chociażby Microsoft Office dla copywritera, który na tej podstawie realizuje usługę.


4. Klienta

Kanał dostępu, segment klientów, czy chociażby 1 człowiek, który może okazać się dla Ciebie kluczowy. Klient jest oczywiście sprecyzowany przez Ciebie w strategii przedsięwzięcia już wcześniej, zanim je w ogóle je rozpocząłeś, natomiast w tym przypadku nie musi być to fizyczny klient, chociaż może, mowa tutaj o dostępie do kanału klientów, know-how w temacie, w które drzwi wejść i co dokładnie za nimi zrobić, aby przedsięwzięcie mogło się rozkręcić.

Jeżeli nie przeanalizujemy przedsięwzięcia przez sito powyższych 4 obszarów ale mocno uwierzymy w swoje przekonanie na temat sukcesu przedsięwzięcia, wtedy nie powiem, że biznes się nie uda, natomiast istnieje duża szansa, że zbyt mocno pokładamy wiarę w swoją wizję. A jak wiemy pomiędzy wizją a rzeczywistością występuje pewna przestrzeń, pytanie jak dobrze ufamy swoim przekonaniom lub jak do dobrego mamy nosa.

Jeżeli spojrzysz na powyższe obszary, zauważysz pewne prawidłowości zachodzące w przedsięwzięciach, które się powiodły. Zobaczysz to na przykładzie zarówno swojego doświadczenia jak i doświadczenia osób z Twojego otoczenia. Zastanów się co się udało i dlaczego, w oparciu o powyższe. Jakie mogły być średnie wartości w tych projektach, które się udały i co determinowało sukces, w oparciu o powyższe.

Dokonując analizy zwróć uwagę również na to, co się nie udało, i gdzie nie było wystarczającej siły napędowej do rozkręcenia inwestycji.

Autor: Dawid Wardin

Pracuję z firmami branży TSL. Ułatwiam im rozwiązywanie problemów - biznesowych / sprzedażowych / strategicznych - poprzez współpracę z zespołem. Daję im wskazówki jak działać, oni działają i to działa. Dzięki temu łatwiej rozwijają się w branży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *