fbpx

Profesjonalna edukacja i rozwiązania dla branży TSL

Wyzwania branży TSL

> Transport, spedycja i logistyka to dynamiczne środowisko pełne wyzwań.
> Klienci przychodzą i odchodzą. Marża na zleceniu z 5% spada do 3%. Brak chętnych na ogłoszenia o pracę „Zatrudnię Spedytora” czy „Zatrudnię handlowca”, “Zatrudnię przewoźnika”. Podobnie jak „Zatrudnię kierowcę”.
> Zlecenia z giełdy nie pozwalają na utrzymanie rentowności ciężarówek.
> Brak zleceń, zapytań. Brak entuzjazmu i chęci w zespole?
> Dlaczego on już nam nie zleca? Dlaczego nie udało nam się rozwinąć Norwegii, Niemiec czy Beneluxu? Ktoś zaoferował naszemu klientowi odprawy uproszczone w oparciu o art. 33a a my nie możemy.

Znajome?

Powyższe to tylko niektóre z wyzwań z jakimi handlowcy, spedytorzy, managerowie czy właściciele biznesów transportowych czy spedycyjnych mierzą się każdego dnia.

Aby zacząć sobie radzić w zmianach i sytuacji rynkowej musimy zmienić podejście, metody i sposoby działania. Gdyż dotychczasowe schematy działania są już niewystarczające.

Nadszedł czas na rozwój.

Śledź moje social media - aby być na bieżąco

Skutki naszych działań i zaniedbań

Prawa rynku są bezwzględne.  Szybsi, sprytniejsi, inteligentniejsi – wygrywają. Dotyczy to też branży transportu i spedycji. Znasz producenta telefonów komórkowych Nokia? Tzn. już nie producenta telefonów komórkowych.  Czym właściwie Nokia zajmuje się dzisiaj? Właśnie.  

CEO Nokii C. During powiedział raz „Robiliśmy wszystko dobrze, ale jakoś przegraliśmy”.

Czy nie jest tak, że czujesz to podświadomie – robiłem wszystko dobrze, ale jakoś, coś nie idzie. Coś nie gra. Spada marża, spada rentowność, rotacja klientów, problemy z zespołem. Przecież robię wszystko dobrze. To z ludźmi jest problem! To z rynkiem jest problem! Wszędzie jest problem, tylko nie szukasz go u siebie. Wiesz o czym mówię.

Słyszałeś, że Uber wchodzi na rynek przewozów? Polscy eksporterzy od lat sprzedają na EXW bez kontroli gestii transportu. Ile łańcuchów dostaw obsługują już dzisiaj globalni operatorzy czy armatorzy? Myślisz, że odpuszczą? Ich akcjonariat na to nie pozwoli.

To co widzisz dzisiaj jest wynikiem podejmowanych przez Ciebie decyzji związanych z planowaniem, rozwojem, wchodzeniem w nowe przedsięwzięcia.

Myślałeś 3 lata temu, gdzie będziesz dzisiaj z portfelem Twoich klientów? Ze sprzedażą? Na jakich będziesz rynkach? Jak będzie wyglądał zespół, z którym pracujesz? Czy raczej to, gdzie jesteś dzisiaj jest wynikiem tylko codziennej pracy, realizacji zleceń i tego co przyniesie życie?

Analizując rynek i śledząc trendy możesz dostrzec, że za chwilę, jeżeli nie zmienisz swojego dotychczasowego podejścia to przypadek Nokii może przydarzyć się Tobie.

To w co dzisiaj inwestujesz czas, środki i zaangażowanie będzie decydować o tym, gdzie znajdziesz się za kolejne 2-3-5 lat.

Recepta

Przywołując słynny cytat Alberta Einsteina „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów” należy zmienić dotychczasowe podejście. Jeżeli chcemy zmienić wyniki musimy zmienić sposoby działania. Niediametralnie, po prostu je udoskonalić. Rozwijać.

3 kluczowe wskazówki jakie sugeruję Tobie wziąć już dzisiaj pod rozwagę, jeżeli chcesz osiągać sukcesy w branży TSL – czy jako właściciel biznesu, czy jako spedytor, handlowiec, logistyk.

  1. Planuj – i to co chcesz osiągnąć i to jak chcesz to osiągnąć. Większość firm i osób jest dzisiaj w takim a nie innym położeniu z tego tytułu właśnie, że nie poświęcają czasu na planowanie, określanie celów, kamieni milowych czy przemyślenie strategii dla swoich działań.

  2. Rozwijaj się – branża TSL nie różni się niczym od innych branż pod kątem biznesu. Ma swoje specyficzne i charakterystyczne cechy natomiast z perspektywy praw rynkowych i strategii podlega tym samym regulacjom i założeniom. Rozwijaj swoją wiedzę (na temat biznesu czy sytuacji rynkowej), buduj swoje umiejętności (sprzedaży, myślenia outside the box, negocjacji, budowania relacji), doskonal warsztat managerski (buduj kulturę organizacji, rozwijaj umiejętności komunikacji z zespołem, zarządzania). Technologia to nie jest Twój wróg, to jest przyjaciel – zacznij ją traktować na poważnie.
      
  3. Stawiaj na bliskie relacje – konkuruj jakością a nie ceną. Branża TSL bardzo mocno nie docenia siły bliskich relacji z dostawcami i klientami. Spotkania bezpośrednie dalej są rzadkością. Na giełdzie słyszysz tylko kierunek – stawka. Dobrze, jak chociaż jest kierunek w zapytaniu. Już o ładunku, tonażu czy sposobie załadunku w ogóle nie mówię. Wyjdź do ludzi, rozmawiaj o biznesie bądź blisko. Rynek sam Tobie podpowie co zmienić i jak.

Potrzebujesz wsparcia?

Pomogłem już setkom ludzi i dziesiątkom przedsiębiorców w branży TSL w zmianach, rozwoju i pracy nad strategią. Sprawdź ofertę i skontaktuj się ze mną.

Administratorem danych na stronie jest
WARDIN CONSULTING
Siedziba: 81-367 Gdynia, ul. 10 Lutego / 108
NIP: 958-150-04-23 | REGON: 365 308 063
KRAJOWY REJESTR USŁUG SZKOLENIOWYCH: 2.22/00179/2019
Dane kontaktowe: szkolenia@dawidwardin.pl | Tel. 502 948 482
www.dawidwardin.pl

RUSZYŁA SPRZEDAŻ
Zamów już teraz branżowy podręcznik
STAWKA TO ZA MAŁO

TRWA PROMOCJA - NIE CZEKAJ